میلگرد چیست و چه نقشی در مقاومت ساختمان دارد؟

خانم رنجبر 1399/06/24 18

میلگرد چیست و چه نقشی در مقاومت ساختمان دارد ؟

میله گرد  

در عصر حاضر که ساخت و ساز وساختمان سازی پیشرفت فراوانی داشته است و هرچه جلوتر می رویم  نیازها وخواسته ها و ایده ال ها نیز تغییر می کند ،ساختمان ها برای داشتن استحکام و مقاومت

بیشتر نیاز به ابزار های خاص  دارند که  بسیار با اهمیت است . بتن بدون میله گرد کاربرد چندانی ندارد ،  به همین دلیل مقاطع فولادی برای افزایش مقاومت بتن به روش های متعددی درون آن جایگذاری می شود . برای اینکه بدانیم نقش میله گرد در بتن چیست ابتدا باید میله گرد را بشناسیم . میله گرد نوعی میله فولادی است که در سایزهای متفاوتی ساخته می شود وبرای بتن ریزی استفاده می شود .

در اکثر سازه های دست بشر از بتن به منظور استحکام بنا استفاده می شود اگرچه بتن مقاومت بالایی در برابر نیروی فشار دارد ، برای خرد کردن بتن به فشار و نیروی زیادی احتیاج است اما یک نقطه ضعف دارد که مقاومت چندانی در برابر نیروهای کششی ندارد در این جا است که میله گرد پا به میدان می گذارد و در واقع این محصول فولادی برای تقویت بتن استفاده می شود .میله گردها عمل ترک خوردن وشکستن بتن را به امنیت می اندازد . میله گرد در واقع با هدف  تقویت بتن درون آن قرار می گیرد . یکی دیگر از اهمیت و کارایی میله گرد در بتن کم کردن ضخامت بتن است . در واقع با وجود میله گرد درون بتن دیگر نیازی به بتن ریزی ضخیم نیست ، زیرا میلگرد بتن آنقدر مستحکم می کند که دیگر نیاز به ضخامت بالای بتن نیست . بتن که خواص شکنندگی دارد با اجرای میلگرد در آن خاصیت ترک خوردگی بتن کاهش پیدا می کند . والبته باعث صرفه جویی در هزینه ها هم می شود .

کلاف

برای نخستین بار در سال 1800 میلادی جوزف لوئیس با افزودن میله های فولادی نازکی به بتن مقاومت  داد تا در رویارویی ونیروی کششی تا حد قابل توجهی افزایش یابد ، در نهایت سازه ای ساخت که در برابر نیروهای کششی ونیروهای فشاری مقاومت چشمگیری داشت . ولی هنوز روش استانداردی برای تولید میلگرد وجود نداشت میله گرد ها بدون استاندارد خاصی تولید می شدند تا اینکه در سال 1878 میلادی فولاد نازکی توسط تادئوس هیات اولین سیستم برای تولید استاندارد میلگرد ارائه شد . محبوبیت این فرایند در سال 1900 میلادی به تدریج افزایش یافت تا جاییکه در دهه های 1950 اکثر شرکت های ساخت وساز در ایالات متحده آمریکا از میلگرد به منظور تقویت بتن در سازه های خود استفاده کرد والبته فرایند ساخت دمیلگردی که تائیوس ارائه داد  طی سالها تکمیل شد و بهبود پیداکرد تا در نهایت منجر به فرایندی بهینه برای ساخت محصولی با کیفیت برای تقویت بتن شد .

نقش میلگرد در بتن بستگی به نوع میلگرد هم دارد ، میلگردها از نظر ظاهری به سه دسته تقسیم میشوند :

ساده

آجدار

آجدار پیچیده  یا کلاف

هر کدام از این انواع نیز نقاط قوت و نقاط ضعف مختص به خود را دارند ، هرکدام نیز 6 نوع مشترک دارند که شامل ، اروپایی  ، فولاد کربن ، اپوکسی پوشش داده شده ، گالوانیزه ، فایبر گلاس لیمر ، فولاد ضد زنگ .

ساده

 

شما را با نکاتی در زمینه ساخت وساز و شناخت میله گرد آشنا کردیم ، شما میتوانید بامراجعه به سایت ملک اندیش از مشاوره های حرفه ای به صورت کاملا رایگان در ساخت واجرای پروژ های ساختمانی خود کمک بگیرید .

دیدگاه ها (0)

شما هم دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید :

نام :

ایمیل :

دیدگاه شما :