سیمان چیست

خانم رنجبر 1399/06/27 44

سیمان در ساختمان سازی
سیمان یکی از مصالح پر کاربرد در ساختمان سازی است که در صنعت ساخت وساز نقش ویژه ای دارد ، سابقه طولانی وقدمت استفاده از آن به سالهای قبل از میلاد مسیح باز می گردد .در حال حاضر سیمان به عنوان ماده پر مصرف در ساختمان سازی وبتن ریزی شناخته شده است .این متریال یک فراورده شیمیایی می باشد که با ترکیب آب سفت شده وتبدیل به جسمی سخت می شود . در صنعت ساختمان همواره یک ماده چسباننده آبی نیاز است ، ماده ای که مقاومت بسیار بالایی داشته باشد و برای چسباندن مصالح به یکدیگر به کار برود و سیمان به عنوان یک متریال قابل استفاده این نیاز را بر طرف می کند ، این ماده با ترکیب آهک ، اکسید کلسیم ، اکسید آلیمینیوم ، اکسید های قلیایی ، اکسید منزیم به دست می آید .تاریخ استفاده از این ماده در ساختمان سازی بسیار کهن بوده ، برای ساخت کلیساها ، بنادر وسفارتخانه ها ، بیگانگان این متریال را وارد کشور کردند ، باگذشت زمان تحولات عظیمی در صنعت ساخت وساز رخ داد و مصالح سنتی دیگر پاسخگوی نیازهای بشر نبود ، از این رو برای ساخت تونل ها ، پل ها ، ایستگاه ها و سازه های مقاوم مهندسین و فعالان در زمینه ساخت وساز با کشف مواد اولیه آن در مناطق مختلف کشور تصمیم به احداث کارخانه های تولید این محصول نمودند ، این امر منجر به رفع نیاز مردم با تولید داخلی شد و در حال حاضر این ماده با انواع مختلف تولید و در دسترس مردم قرار می گیرد .
تفاوت سیما نها بسته به مقاومت آنها در برابر واکنش های شیمیایی ، مدت زمان گیرش ، دوام و استحکام رنگ آنها متفاوت است .


سیمانسیمان دارای ترکیبات متفاوت است و به دلیل قابلیت ترکیب با آب یک ملات آبی به شمار می آید . مواد اولیه ای که در تولید سیمان به کار میرود در حین پخت باهم واکنش نشان داده و ترکیبات جدیدی را ایجاد می کند ، به ترکیبات زیر میتوان به چهار ترکیب اصلی سیمان اشاره کرد:
سه کلسیم سیلیکات
دو کلسیم سیلیکات
سه کلسیم آلو مینات
چهار کلسیم آلومینو فریت
سیلیکات ها نقش مهمی در افزایش مقاومت سیمان هیدراته ایفا می کنند ، در واقع جز مهمترین ترکیبات در نظر گرفته می شوند . البته این ترکیبات خالص نیستند و از اکسید های جزیی که تاثیر قابل توجهی در خواص هیدرولیکی و فرم دهی اتم ها دارند ، تشکیل شده اند .
سه کلسیم آلومینات نیز ترکیب آهک با سیلیس را در مراحل اولیه تولید سیمان تسهیل می کند ، ولی تاثیری در برابر مقاومت سیما ن ندارد ، چهار کلسیم آلومینو فریت به نسبت ترکیبات دیگر به میزان کمتر در سیمان وجود دارد و سرعت هید راتاسیون سیلیکات ها را بالا می برد و اما در رفتار سیمان تاثیر نمی گذارد ،

سیمان 


انواع سیمان
سیمان به عنوان رایج ترین مصالح ساختمانی در انواع زیر تولید و در اختیار مشتریان قرار می گیرد :
سیمان پرتلند نوع 1 همان سیمان معمولی است که برای ساختمان سازی در شرایط عادی برای ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد .
سیمان پرتلند نوع 2 در مقایسه با سیمان معمولی حرارت هیدراتاسیون پایین تری دارد و در مکان هایی که حمله سولفات ها به مقدار کم صورت می گیرد مصرف می گردد
سیمان پرتلند نوع 3 به عنوان سیمان زود گیر شناخته شده است که در طول یک روز بتنی با تعمیر فوری قسمت هایی از سازه می بایست هرچه زود تر مور استفاده قرار گیرند نیز کاربرد دارد.
سیمان پرتلند نوع 4 برخلاف نوع 3 ، یک سیمان کند گیر با حرارت بسیار پایین است این سیمان در مناطق گرم به منظور تولید حرارت کم وسهولت در نگهداری بتن مصرف می گردد
سیمان نوع 5 بسیار مقاوم در برابر حمله سولفات ها است و در مقایسه با سیمان نوع 1 به میزان کمتری حرارت تولید می کند
انواع سیمان
سیمان سرباره
سیمان بنایی
سیمان نسوز
سیمان انبساطی

سیمان سفید

 
شرایط نگهداری سیمان
نگهداری از سیمان کیسه ای باید به صورتی باشد که سیمان در برابر آب وهوا و رطوبت محافظت شود بنابراین مکانی مسقف نیاز دارد،
به سایت خدمات مسکن ملک اندیش مراجعه کنید وتمام نیازهای ملکی خود را از ابتدا تا انتها از ما بخواهید.

دیدگاه ها (0)

شما هم دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید :

نام :

ایمیل :

دیدگاه شما :