انواع سقف ساختمان

خانم رنجبر 1399/06/29 45

انواع سقف ساختمان

سقف از جمله مهم ترین قسمت ساختمان است که به روش های مختلف اجرا می شود این بخش از بنا باید از مقاومت لازم در برابر نیروها ی وارده بر خوردار باشد تا دچار آسیب نگردد سیستم های متفاوتی برای اجرای سقف توسط مهندسین و سازندگان به کار برده می شود.

 
انواع سقف:
سقف دال بتنی ، سقف تیرچه بلوک ، سقف عرشه فو لادی، سقف تیرچه کرومیت، سقف وافل، سقف یو بوت، سقف متحرک، سقف کاذب ، سقف کامپوزیت ، سقف پیش تنیده ، سقف طاق ضربی ،
سقف دال بتنی :
سقف دال بتنی ضخامتی بین 10 الی 50 سانتی متر دارد ود سقف طبقات اجرا می شود ، سیستم دال بتنی در ساختمان هایی که بسیار حائز اهمیت است اجرا می گردد . وزن سقف دال بتنی بالا است و اجرای ان در مقایسه با سایر سقف ها هزینه برداراست از مزایای این نوع سقف میتوان به مقاومت بالا در برابر لرزش های ناشی از زلزله ، عمر طولانی ، مقاومت صوتی وحرارتی و صرفه جویی در مصالح اشاره نمود .


سقف تیرچه بلوک :
این نوع سقف از جمله را یج ترین انواع سقف است که در آن تیر چه ها نقش تیر فرعی راداشته و قاصله بین آن ها با بلو ک پر می شود.در ساختمان های اسکلت فلزی ،بتنی و آجری ازاین نوع سقف ها استفاده می شود.


سقف عرشه فو لادی :
این نوع سقف از ورق های گالوانیزه ذوزنقه ای شکل ساخته می شود و اجزای آن از ورق گالوانیزه وفلاشینگ ،گل میخ ، میلگرد و بتن می باشد . این سقف وزن بسیار سبکی دارد واجرای آن از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است 

.
سقف تیرچه کرومیت :
این نوع سقف ها نوعی سثف تیرچه بلوک به شمار می رود در سقف تیرچه کرومیت فضای بین تیرچه ها با پلی استایرن ، بلوک سیمانی ، کامپوزیت ، یا هر پر کننده دیگری پر خواهد شد 

.
سقف وافل :
این نوع سقف به سقفی گفته می شود که با استفاده از سیستم دال قابلمه ای ساخته می شود ،
سقف یوبوت :
شکل ظاهری یوبوت ها به شکل مشبک می باشد واستفاده از آنها تنها برای حذف بتن وایجاد حفره درون دال صورت می گیرد .
سقف متحرک :
نمونه ای از سقف های برقی می باشد که از متریال های متفاوتی در ساخت آنها استفاده می شود .این نوع سقف ها قابلیت باز وبسته شدن دارند در مکان های مختلفی از جمله استخرها کافه ها استفاده می شود .


سقف کاذب :
از مزایای این نوع سقف میتوان به وزن سبک ، مقاومت در برابر حرارت ورطوبت ، اجرای سریع وایمن ، اشاره کرد .این سقف ها از اجرای مانند الیاف پلیمری ، توری ، گچی وافزودنی تشکیل می شود .
سقف کامپوزیت :
این سقف در اسکلت سازی قابل اجرااست واز ترکیب بتن و فلز ساخته می شود ،
سقف پیش تنیده :
در این نوع سقف از نوعی کابل با قابلیت کششی بالا به جای آرماتور استفاده می شود ،
سقف طاق ضربی :
یکی از قدیمی ترین نوع سقف هایی است که در گذشته به طور متداول استفاده میشد ، از مزایای این نوع سقف در دسترس بودن مصالح و عدم نیاز به قالب بندی است .


سقف ها در شهرهای مختلف بسته به نوع اقلیم هوایی متفاوت هستند وامروزه با دسترس بودن مصالح شکل ها وانواع گسترده ای دارند . مثلا در شهر های شمالی سقف های شیروانی بسیار متداول است زیرا بهتر رطوبت را دفع می کند وبروز نشتی بسیار محدودی دارد .

دیدگاه ها (0)

شما هم دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید :

نام :

ایمیل :

دیدگاه شما :