گچ کاری در ساختمان

خانم رنجبر 1399/07/02 96

گچ کاری در ساختمان

گچ در اصل  ماده ای طبیعی است که در طبیعت وجود دارد و نام علمی آن سولفات دوکلسیم دارای آب  است .این ماده هنگامی که ازمعدن استخراج می شود به صورت سنگ است ، سپس در کارخانه های آماده سازی گچ از سنگ گچ ، با حرارت دادن درکوره ، گرده سفیدی به دست می آید که گچ نام دارد . گچ در صنایع مختلفی استفاده می شود که یکی ازآن ها صنعت ساختمان سازی است .

یکی از مراحل حساس ومورد توجه در ساختمان سازی وساختمانهای پس از احداث ، گچ کاری است البته در تهیه میزان مورد نیاز مصالح گچ کاری ساختمان استادکار ماهر تاثیر چشمگیری در میزان نیاز مصالح چه از نظر حجمی و چه از نظر مالی دارد.

گچ به علت انعطاف پذیری وچسبندگی ، استفاده آسان وقیمت مناسب آن کاربرد زیادی در ایجاد نمای تزیینی در ساختمان دارد ، امروزه جهت ظرافت وسهولت کار از ابزارهای پیش ساخته در معماری وطراحی نماهای داخلی وخارجی ساختمان ها استفاده می شود از آن جمله ابزارپلی یورتان ، ابزار پیش ساخته گچی وجی آر سی را می توان نام برد .

یک گچ کاری مناسب می تواند عایق گرما وسرما باشد ویا ضد حریق وبا قابلیت رنگ پذیری با ایجاد سطوح صاف وهموار با عدم مقاومت در برابر رطوبت باشد این موارد از ویژگیهای گچ کاری است . اصولا مرحله گچ کاری پس از مرحله سفت کاری ساختمان است البته گاها به منظور بازسازی ساختمان ها نیز از گچ کاری استفاده می شود .

از انواع خدمات گچ کاری می توان گچ کاری ، سفید کاری ، گچ بری برروی سقف ، گچ بری آرک  آشپزخانه ، گچ کاری انواع نور مخفی ، رابیتس کاری ، گچ کاری دور لامپ و لوستر را نام برد .

 همانطور که گفته شد در زمان ساخت یک بنا وملکی ، مراحل بسیاری وجود دارد تا در نهایت آن خانه به چیزی که میبینیم منجر شود . یکی از اصلی ترین بخش ها زمان ساخت ملک ،  نازک کاری ساختمان است ، گچ کاری یکی از مراحل نازک کاری یا بهتر است بگوییم که آخرین مرحله نازک کاری است .

برای آنکه گچ کاری ساختمان به درستی انجام شود باید در وهله اول آن را دست افرادی کار بلد ومتخصص سپرد ودر کنار آن نیز اطلاعات کامل وجامعی در رابطه با آن داشت . به طور کلی میتوان گفت گچ کاری در ساختمان از حالات مختلفی از گچ استفاده می شود .

از ابزارهای مهم گچ کاری نیز ماله نام دارد،  برای کار با ماله باید نحوه صحیح قرار گیری آن رادر دست بدانید . مقداری از گچ  را با ماله بردارید وبه صورت زاویه دار روی دیوار بکشید .

زمانی که تصمیم می گیرید به گچ کاری ساختمان بپردازید باید نکاتی را در نظر داشته باشید گچ به عنوان ماده ای که فلزات را سولفاته می کند نباید در معرض تماس با فلزات قرار بگیرد به همین دلیل حتما وسایل فلزی را از تماس با ان دور کرده وسطحشان را بپوشانید .

درمورد ترکیب صحیح گچ تا برای به دست آوردن نتیجه مطلوب نیز نیاز به فرد ذبده در این حرفه است ، ترک خوردن گچ کاری ها نیز علت های خاصی دارد مثلا عدم رعایت میزان حجم آب برای ملات گچ و یا میزان ضخامت ملات گچ بر روی دیوار همچنین انجام گچ کاری در دمای زیر صفر ویا حرکت اجزای مجاور دیوار مثلا رابیتس بندی هرکدام باعث ایجاد شکاف در گچ می شود .

گروه دپارتمان ملکی ملک اندیش متخصص در اجرای پروژه های معماری شما اعم از طراحی داخلی وخارجی اجرای نمای رومی و غیره ..... در خدمت شماست .

دیدگاه ها (0)

شما هم دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید :

نام :

ایمیل :

دیدگاه شما :