نقش روشنایی در ساختمان

خانم رنجبر 1399/07/07 83

نقش روشنایی در ساختمان

درشب به علت نبود نورطبیعی باید از المان های روشنایی برای انجام فعالیت های مختلف استفاده کرد . دیدن اشیا موجود دراطراف ما تنها با وجود نور امکان پذیر است .سازماندهی نور دریک ساختمان ازفاکتور های مهم وضروری برای زندگی ولمس فضاست واز گذشته تا امروز همواره مورد توجه است .نحوه اجرای نور طبیعی یا مصنوعی یک هنر است واجازه می دهد کیفیت های متفاوتی از نور درساختمان ایجاد گردد. سابقه مهندسی روشنایی با استفاده از چراغ های برقی در جهان به بیش از یک قرن می رسد در طول این مدت طولانی ، روش های مختلفی برای طراحی ابداع شده است وسیستم های گوناگونی برای روشنایی طراحی شده دومورد ارزیابی قرار گرفته است .

امروزه علم مهندسی روشنایی علاوه بر مهندسی انرژی با مسایلی نظیر مهندسی برق ، زیست شناسی ، پزشکی ، روانشناسی ، هنر ومعماری نیز در ارتباط است . بدون شک مهمترین حسی که ادمی در ارتباط با دنیای بیرون از ان بهره میبرد حس بینایی می باشد . در دوران قدیم ، مردم اغلب اوقات  خود رادر فضای باز می گذراندند و نور خورشید برای نیازهای بینایی آنها کافی بود ، این در حالی است که مردم امروزه اغلب اوقات خود را در ساختمان های بسته می گذرانند که در بسیاری از موارد ساعت های روشنایی روز را نیز برای روشنایی به نور مصنوعی محتاجند ، با ماشینی تر شدن زندگی وافزایش ساختمان ها وتراکم شهرها روز به روز بهره مندی از نور خورشید کمتر شده ووابستگی به سیستم های روشنایی برقی در تمامی ساعات کار واستراحت چه در روز وچه در شب بیشتر می شود . میزان توجه به نیازهای روشنایی چشم انسان وبه تبع آن استانداردهای روشنایی در جوامع و کشورهای مختلف متفاوت است و بستگی به عوامل فرهنگی ، مالی ، سطح توسعه اقتصادی و نیز سطح رفاه  آن جامعه دارد.

واقعیت این است که در دنیای امروز بدون نور وسایه روشن های آن درک پروژه های معماری غیر ممکن است ،

در گذشته از نور تنها در دیدن اشیا  و روشن نمودن فضاهای کاربردی استفاده می شد ، اما امروزه  طرح های زیبا وخلاقانه  معماری تنها با نور پردازی معنا پیدا می کند و نور پردازی بیشتر جنبه تزئینی داشته و برای نشان دادن المان های شاخص به کار می رود . کیفیت نور طبیعی در برابر نور مصنوعی بسیار بالا است اما با توجه به ساعات مختلف روز متغیر می باشد ونور تعدیل می شود وبه میزان مورد نیاز که از پنجره ها وارد فضای ساختمان می شود با استفاده از انواع  مدل پرده فضا را روشن می کند .

در شب به دلیل نبود نور طبیعی باید از نور مصنوعی در ساختمان استفاده کرد . نور پردازی سه روش دارد متمرکز ، عمومی ، موضعی  که در زیر به آنها اشاره ای خواهیم داشت ،

نور پردازی متمرکز

این المان که نور پردازی نقطه ای نیز نامیده می شود تنها نقطه ای که فضا را روشن می کند .ن.ر پردازی در طراحی داخلی یا نمای خارجی ساختمان برای برجسته نشان دادن برخی المان هامانند مجسمه یا یک اثر هنری کاربرد دارد . با استفاده از این نور یک فضای بیهوده و فاقد اهمیت به فضایی جذاب  و زیبا تبدیل خواهد شد .

نور پردازی عمومی

نور پردازی عمومی همان طور که از نامش پیدا است نور را به طور یکسان در فضا پراکنده می کند و روشنایی لازم  را برای انجام فعالیت های مختلف را فراهم می کند.

نور پردازی موضعی

برخلاف نور پردازی عمومی نور پردازی موضعی برای روشن کردن یک فضای مشخص مانند میز ناهار خوری ویا میز مطالعه ایجاد می شود . در واقع این نور یک فضای مشخص را از سایر قسمت های ساختمان متمایز می کند .

نور پردازی هوشمند

در دنیای امروز با پیشرفت علم و تکنولوژی نور پردازی ساختمان به صورت هوشمند اجرا می شود روشنایی هوشمند این امکان را به ساکنین می دهد تا بااستفاده از نرم افزار نصب شده برروی گوشی موبایل یاتبلت بتوانند روشنایی ساختمان را کنترل کنند .

شما می توانید با مراجعه به سایت خدمات مسکن ملک اندیش تمامی خواسته های خود را در زمینه ملک و مستغلات را از مشاوران حرفه ای و مجرب ما بخواهید .

دیدگاه ها (0)

شما هم دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید :

نام :

ایمیل :

دیدگاه شما :