مراقبت و تمیز کردن لوازم چوبی و میز ناهار خوری چوبی

سهیلا خالقی 1400/02/09 30

وسایل چوبی درست مانند هر وسیله گران قیمت دیگری، نیاز به نگهداری و مراقبت بالا دارند تا سلامت و زیبایی ظاهری خود را حفظ کنند. این موضوع از این جهت مهم است که تمیزی وسایل چوبی، نه تنها روی ظاهرشان، بلکه بروی کارایی و عملکرد آنها نیز تاثیر می گذارد.

مراقبت بد و نا آشنایی با طرز تمیز کردن وسایل چوبی می تواند منجر به خشکی زیاد، شکستی، پوسته پوسته شدن و همینطور تاب برداشتن چوب شود. وقتی برای مبلمان چوبی منزل چنین اتفاقی بیافتد، یقینا دیگر آن زیبایی و کارایی اولیه را نخواهند داشت و بخاطر غبر قابل تعمیر بودنشان، چاره ای جزء تعویض وسایل خانه باقی نمی ماند. بنابراین از لحاظ اقتصادی هم بنفع خانه دار است که توجه بیشتری به وسایل چوبی خود داشته باشد. با بخش دوم راهکارهای مراقبت و تمیز کردن وسایل چوبی با ما همراه باشید.

راهکارهای مراقبت و تمیز کردن وسایل چوبی

1- تمیز کردن گرد و غبار

ذرات کوچک گرد و غبار ممکن است بی‌ ضرر به نظر برسند، اما افزایش و تجمع کافی می‌تواند پرداخت و جلای چوب را خش بیاندازد. حداقل هفته‌ ای یکبار با پارچه نرم و بدون پرز آن را تمیز کنید (پارچه‌ی درشت بافت پنبه‌ای، پارچه کلفت کتان یا تکه‌های تی ‌شرت قدیمی همه برای این کار بسیار خوب هستند). به خاطر اینکه پولیش و صیقل دهنده‌ها حاوی سیلیکون هستند که می‌تواند موجب خیس شدن چوب و آسیب دیدن آن شود از استفاده آن‌ها دوری کنید. در عوض، یک پارچه را کمی نم‌دار کرده یا از پارچه میکروفیبر استفاده کنید که ذرات گرد و غبار را به خود می‌گیرد.

2- تمیز کردن تزئینات عاج روی چوب

تزئين‌هاي عاج روي چوب با مقدار خيلي كمي آب و يك شوينده ضعيف تميز مي‌شوند. براي رسيدن به نتيجه مطلوب، سر يك چوب كبريت كمي پنبه بپيچيد و آن را در محلول آب و شوينده فرو ببريد و بعد با دقت و حصوله تميز كاري عاج را شروع كنيد. بعد هم با تكه پنبه كه در آب ساده فرو برده‌ايد، آن را پاك كنيد. آخر كار با يك تكه كوچك پارچه كتاني عاج را خشك كنيد. اگر عاج يا استخوان در اثر گذشت زمان زرد و تيره شده است، با مخلوطي از گچ و پراكسيد هيدروژن ضعيف خميري درست كنيد و با يك برس كوچك يا كاردك خمير را روي قسمت‌هاي مورد نظر بماليد. بعد از پنج دقيقه آن را تميز كنيد. اگر آن‌ طور كه بايد و شايد تميز و خوشرنگ نشد، پراكسيد‌هيدروژن كمي قوي ‌تر به كار ببريد و يك دفعه ديگر همين كار را تكراركنيد و بعد با يك تكه پنبه مرطوب خمير را روي عاج يا استخوان برداريد و آن را تميز كنيد.

3- چوب های روکش دار

چوب‌هاي روكش‌ دار را هر چند وقت يك دفعه بررسي كنيد تا اگر قسمتي از روكش از چوب جدا شده است با چشب‌هاي تيوبي مناسب چسبانده شود و بيست و چهار ساعت يك جسم سنگين روي آن بگذاريد تا روكش خوب به چوب بچسبد.

4- محافظت در برابر حشرات و سم پاشی

هنگام بهار و اوایل تابستان که حشرات موذي تخم ‌ريزي مي‌كنند ، تميز نگهداشتن وسايل چوبي از اهمیت به سزایی برخوردار است. اگر مقدار حشره زياد باشد سمپاشي مفید خواهد بود كه از عهده تار و مار حشره‌ها به خوبي برمي‌آيد و تا مدتي نسل آنها را منقرض مي‌كند.

5- محافظت با روغن کاری

همان طور که گفتیم تمام وسایل چوبی برای ماندگاری هر چه بیشتر احتیاج به محافظت دارند. حتی چوب ساج هم که یکی از بادوام ترین چوب ها در صنعت ساخت وسایل چوبیست ، اگر به درستی محافظت نشود ، کم کم رنگ ظاهری آن روشن شده و رو به رنگ خاکستری رفته و باعث محو شدن رنگ آن می شود. برای جلوگیری از بروز این مشکل باید چوب ساج را به طور منظم روغن کاری کنید. فقط توجه داشته باشید که روغن کاری چوب ساج را در محیط های مرطوب و باز انجام ندهید. زیرا باعث کپک زدن روغن و چوب شده و نتیجه ی عکس می دهد. روغن کاری هر سه ماه یک بار وسایل باعث زیبایی و ماندگاری بسیار موثر آن ها می شود و باعث می شود که وسیله چوبی شما هم ظاهری براق و قهوه ای داشته باشد و هم آسیب ها و خراشیدگی های سطح چوب کمتر قابل رویت باشد.

6- استفاده از اسپری محافظ چوب

گر از وسیله ی چوبی در محیطی پر از آلودگی و یا در معرض آفتاب استفاده می کنید ، بهتر است از اسپری هایی برای حفاظت هر چه بیشتر چوب استفاده کنید و بر روی وسیله بزنید. زمانی که وسیله کاملا خشک است ، روی آن اسپری زده تا یک لایه ی سخت محافظت کننده روی سطح چوب ایجاد شود. فقط مطالعه ی دستورالعمل استفاده از اسپری فراموش نشود.

7- استفاده از کاور هنگامی که از آن وسیله استفاده نمیکنید

استفاده از یک کاور نخی می تواند تمیز کاری وسایل چوبی را آسانتر کند. فقط توجه داشته باشید که هیچ گاه از کاورهای پلاستیکی برای وسایل چوبی استفاده نکنید ، چرا که باعث ایجاد رطوبت می گردند.

8- استفاده از سنیاده

بعضی لکه ها مانند لکه های قهوه به راحتی و با شستشو از روی چوب پاک نمی شوند. در چنین مواقعی باید از یک سنباده استفاده کرده و لکه را با کشیدن سنباده روی آن پاک کنید. سپس با سنباده ی نرم دیگری سطح را هموار و مسطح کنید.

دیدگاه ها (0)

شما هم دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید :

نام :

ایمیل :

دیدگاه شما :