نکاتی برای فروش آپارتمان

غزل علی بخشی 1398/10/16 190

اگر به هر دلیل تصمیم به فروش آپارتمان در تهران یا هر نقطۀ دیگری از کشور گرفته‌اید، نکاتی وجود دارد که با رعایت آن‌ها می‌توانید امر فروش را سریع‌تر و ساده‌تر پیش ببرید. شاید تصور کنید کافی است فایل آپارتمان را به چند سایت و بنگاه املاک بسپارید و سپس منتظر فروش رفتن آپارتمان بمانید؛ اما در حقیقت فایل‌هایی وجود دارند که پس از مدت‌ها هنوز فروش نرفته و بسته نشده‌اند.
در سال‌های اخیر با بالا رفتن قیمت فروش آپارتمان در تهران و سایر کلان‌شهرها و از طرفی پایین آمدن قدرت خرید مردم، فایل‌های خرید و  فروش به سرعت و سهولت چند دهۀ قبل به سرانجام نمی‌رسند. پس بهتر است نکات تاثیرگزار و مهم در تصمیم فروش آپارتمان و مواردی که بهتر است رعایت شود را بدانید و آن‌ها را مد نظر قرار دهید.

 

کل فضای آپارتمان حکم یک ویترین بزرگ را دارد
خودتان را جای بازدیدکنندگان و خریداران احتمالی بگذارید: چه مواردی روی تصمیم‌تان اثر منفی می‌گذارد؟ چه چیزهایی خوشایند است؟ آیا می‌توانید زندگی کردن در آن خانه را به سبک خودتان متصور شوید؟ چه مواردی کمک می‌کند با دیدن آپارتمان بتوانید برآیند مناسبی از نقاط قوت و ضعف آن به دست آورید؟

 

 

تعمیرات فنی

 

مشکلات فنی خانه را برطرف کنید

اگر شیری چکه می‌کند، لولای دری صدا می‌دهد یا سنگ سرویس بهداشتی مشکل دارد، آن را برطرف کنید. شاید تصور کنید حالا که می‌خواهید این آپارتمان را بفروشید این خرج‌ها بیهوده است و کسی که بخواهد آن‌جا را بپسندد، فقط برای یک واشر خراب شیر آب منصرف نمی‌شود.
اشتباه نکنید . این‌ها همگی نشانه‌هایی برای بازدیدکننده است . او با دیدن چنین ایراداتی تصور می‌کند شما احتمالا در نگهداری تمام بخش‌های خانه سهل‌انگار بوده‌اید. در این حالت پیامی به او منتقل می‌شود که در صورت خریدن این آپارتمان، باید تا مدت‌ها خرابی‌های به جا مانده از شما را سر و سامان دهد.

 

خانه را نورگیر نشان دهید

حتی اگر خود شما فضای نیمه‌روشن و سایه را ترجیح می‌دهید، باز هم بهتر است حداکثر توان نورگیری خانه را در معرض نمایش قرار بدهید. نور عامل بسیار مهمی در حفظ نشاط و سلامت روانی ساکنین خانه است. شاید بعضی از بازدیدکنندگان به صورت خودآگاه منابع نور طبیعی آپارتمان را بررسی کنند؛ اما حتی آن‌هایی که در ظاهر به این موضوع اهمیت نمی‌دهند هم بسیار تحت تاثیر میزان نور طبیعی در فضای خانه قرار خواهند گرفت.
تمیز کردن شیشۀ پنجره‌ها از بیرون و داخل، تاثیر عمده‌ای در میزان نور ورودی به آپارتمان و البته نظر بازدیدکنندگان خواهد گذاشت.

 

نورگیر

 

در بازسازی فضاهای مختلف افراط نکنید

آپارتمانی که بازسازی شده باشد، بی‌شک توجه مثبت بیشتری را به خود جلب می‌کند. کف‌پوش‌های مدرن، کاغذدیواری‌های باکیفیت، کابینت‌های نو و تمیز همگی عالی هستند؛ اما باید توجه کنید که اگر در این امر زیاده‌روی کنید ممکن است هزینه‌ها بازگشت نداشته باشند.
به طور کلی، خریدار فقط قیمت خود خانه را قبول می‌کند و معمولاً اهمیت چندانی برای هزینه‌هایی که شما صرف بازسازی کرده‌اید قائل نمی‌شود. درست است که یک آپارتمان شیک، امروزی و تمیز قابل مقایسه با یک آپارتمان با ظاهر نامرتب و کثیف نیست؛ اما بهتر است اصلی که به آن اشاره شد را در نظر داشته باشید.
شما معمولا نمی‌توانید انتظار داشته باشید به همان اندازه که خرج بازسازی کرده‌اید، قیمت آپارتمان هم بیشتر شود. خصوصا زمانی که قصد فروش آپارتمان در تهران را دارید، زیرا قیمت خانه در این شهر در حالت پایه هم بسیار بالاست.

 

داخل کابینت‌ها و کمدها را مرتب نگه دارید

از کودکی یاد گرفته‌ایم که نباید به تمام زوایای خانۀ دیگران سرک بکشیم، اما این در مورد کسی که می‌خواهد برای خرید آن خانه تصمیم بگیرد صدق نمی‌کند. بازدیدکننده‌ها باید بتوانند در هر کمد یا کابینتی را باز کنند و میزان فضای داخلی آن را ببینند. آن‌ها همچنین ممکن است بخواهند از سلامت فیزیکی قفسه‌ها و طبقات داخلی کمدوکابینت اطمینان حاصل کنند.
پس با فرض این‌که بازدیدکننده بنا به ادب قرار نیست به هر گوشه سرک بکشد، از نظم و تمیزی این فضاها غافل نشوید!

 

تا جای ممکن دکور خانه را ساده و غیرشخصی نگه دارید

معمولا عملیات بازدید از آپارتمان چند هفته زمان می‌برد، اما حوصله کنید و تا زمانی که خریدار قطعی پیدا شود رد پای زندگی شخصی و خصوصی خود را در خانه کم‌رنگ کنید. به طور مثال قاب عکس‌های خانوادگی، نقاشی‌های قاب شدۀ فرزندان و حتی نشانه‌های بارز و برجستۀ سلیقۀ منحصربه‌فرد شخصی را در چیدمان حذف کنید.
چرا؟ یک دلیل آن حفظ نسبی حریم شخصی و خصوصی خود و اعضای خانواده‌تان است. اما دلیل بعدی این است که بازدیدکننده باید بتواند خود و زندگی شخصی‌اش را در این آپارتمان تصور کند. هرقدر فضای آپارتمان از نشانه‌های زندگی خصوصی یا سلیقه‌های خاص فردی شما خالی‌تر باشد، او بهتر می‌تواند آن‌جا را به عنوان خانۀ خودش تجسم کند.

 

آپارتمان را طوری مرتب نگه دارید که گویا هر لحظه منتظر مهمان هستید

معمولا بازدیدکنندگان از چند روز جلوتر برای آمدن به خانۀ شما وقت قبلی نمی‌گیرند. یک تماس تلفنی گرفته می‌شود و حداکثر تا بیست دقیقۀ بعد، آن‌ها پشت در ورودی هستند.
اجازه ندهید هیچ تکه ظرف کثیفی داخل سینک باقی بماند. لباس‌های خشک شده را هرچه سریع‌تر از روی بندرخت بردارید، هر روز خانه را گردگیری یا حتی جارو کنید.
ممکن است کمی دشوار باشد، خصوصا که این روزها همۀ افراد مشغله‌های بسیار زیاد دیگری هم به جز دغدغۀ مرتب نگه داشتن خانه دارند. اما مطمئن باشید تمیز و مرتب بودن خانه تاثیر مثبت به سزایی در نظر خریداران احتمالی خواهد گذاشت.

 

بالکن مرتب

 

به نمای بیرونی خانه توجه کنید

به طور مثال اگر پیش از این‌که قصد فروش آپارتمان را داشته باشید از فضای بالکن به جای انبار استفاده می‌کردید و وسایل غیرضروری را آن‌جا نگه می‌داشتید، حالا باید بالکن را تمیز و مرتب کرده و حتی آن را با چند گلدان طبیعی زیباتر جلوه دهید.
پیش از آن‌که بازدیدکننده وارد آپارتمان شما بشود، حتما نگاهی به نما می‌اندازد. اگر شیشه‌های خانۀ شما کثیف، پشت پنجره‌ها پر از وسایل اضافی و بالکن هم شلوغ و بدنما باشد، او حتما نظری منفی نسبت به آپارتمان پیدا خواهد کرد.

 

 

دیدگاه ها (0)

شما هم دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید :

نام :

ایمیل :

دیدگاه شما :